• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Muğla Diksiyon

Muğla Diksiyon
Diksiyon Eğitimi

Güzel ve etkili konuşma becerisi günümüzde herkesin ihtiyaç duyduğu bir ayrıcalıktır. Ne kadar bilgi sahibi olursak olalım, kendimizi doğru ve güzel konuşarak ifade ettiğimiz zaman daha güçlü hissederiz. Toplumda her zaman fark yaratan bir konuşmacı olmak ve iletişimde bir adım önde olmak istiyorsanız; ne zaman, nerede, nasıl konuşacağınızı da bilmelisiniz. ...Temel konuşma becerilerini geliştirmek; özgüveninizi arttırır ve tüm ilişkilerinizde fark yaratmanızı sağlar.

Bir şiiri, bir nutku, bir piyesteki rolü seslendirmek, okuma tarzını belirten "diksiyon" sanatı, konuşma organlarının, yatkın veya çalışmayla daha işlevsel hale gelmiş olmasını gerektirir. 

Muğla Diksiyonun belli başlı bölümleri bulunmaktadır: heceleri belirtme, telaffuz etme, noktalama, ses perdesini düzgün ayarlama, inşat gibi. Kimi zaman ton ve tarz bakımından suniliğe kaçan, kimi zaman da günlük konuşma diline, gerçek söyleyiş şekline yaklaşan diksiyon, edebiyat ve tiyatro anlayışıyla bağlantılı bir şekilde gelişmiştir.

Konuşmacı, hem kendisine hem de dinleyicisine karşı normal düzeyde bir heyecan gösteriyorsa, bu, dinleyicinin konuşmaya olan ilgisini artırır. Ancak duyulan heyecanın düzeyi yükselirse, bu kez dinleyiciler konuşmacı adına kaygı duyabilirler. Bu nedenle konuşmacı, heyecanın neden olabileceği dengesizliğin dışa yansımasını denetim altında tutmaya çaba göstermelidir.

Doğru ve güzel Türkçe için ;

Hedef Kitlenin Dil Düzeyine Uyumlu olmak.
Sözcük doğası bakımından.
Yabancı sözcüklerden kaçınma.
Terimleri kullanmada özen gösterme.
İki anlamlı sözcükleri dikkatli kullanma.
Bir seferde anlaşılır olmayı sağlama.
Kısa cümle.
Boş / gereksiz sözcüklerden arınmış olma.
Yalın, açık. 
Söylenebilirliği Sağlama.
Güzel ve Doğru Söyleyiş (İstanbul ağzı).

Muğla Diksiyon ile ilgili ayrıntılı bilgi için 0252 213 00 98 numaralı telefonu arayabilir ya da Muğla Diksiyon tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Muğla Diksiyon başlıklı 1053 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın